Munkedals kommunvapen

Kungsmarksskolan

Flygfoto över skolan som består av flera röda tegelbyggnader.

Kungsmarksskolan är en 7-9 skola med en integrerad grundsärskola.


Skolans elever ska utifrån sina egna förutsättningar kunna utvecklas så långt som möjligt.  Alla elever ska ges den ledning och stimulans som de behöver i sitt lärande och i sin personliga utveckling. Vårt mål är att lärandemiljön på Kungsmarksskolan ska vara begriplig, hanterbar och meningsfull. Vi strävar alltid efter att skapa dialog och delaktighet om måluppfyllelse och förbättringsinsatser.

Läroplanen för grundskolanlänk till annan webbplats

Skolbyggnaderna

Skolan byggdes 1995 och fick då namnet Kungsmarksskolan.

Namnet kommer av att det redan under vikingatiden låg en kungsgård vid kullen där Foss kyrka nu ligger. Kungen och hans hird vistades där, så länge gården hade råd, sedan drog de vidare till nästa kungsgård. Kungen passade på att hålla ting med befolkningen medan han var i bygden. Söder om kyrkan ligger en stor gravhög, som brukar kallas Tingshögen.

Eftersom man inte kunde plöja lerjordar med den tidens enkla träredskap, användes slättlandet som betesmark. Området från skolområdet till köpcentret Munkeland har sedan urminnes tider kallats Kungsmarken, eftersom det från början var betesäng och tillhörde kungsgården.

 

Där Munkedalsskolan nu ligger kallades för Lilla Kungsmarken. Där Kungsmarksskolan ligger och ända till Munkeland kallades för Stora Kungsmarken. Så nog har Kungsmarksskolan fått ett passande och historiskt rättmätigt namn.

Senast ändrad: 2017-09-04

Kungsmarksskolan

Rektor

Yvonne Andersson

yvonne.i.andersson@munkedal.se

0524-182 50

 

Expedition

Veronica Hagman
veronica.hagman@munkedal.se

0524-182 52

 

Personalrum

0524-182 54

 

Skolbiblioteket
Carina Lindskog
carina.lindskog@munkedal.se

0524-182 56

 

Besöksadress

Klockvägen 1

455 30 Munkedal

 

Speciallärare
Yvonne Andersson
yvonne.andersson4@munkedal.se 0524-184 03

 

Ingela Hedlund
ingela.hedlund@munkedal.se

0524-182 51


Studie- och yrkesvägsledare
Yvonne Silkehammar
yvonne.silkehammar@munkedal.se

0524-182 58

 

Kurator
Mats Alehed

mats.alehed@munkedal.se

0524-182 37

 

Skolhälsovård
Susanne Zetterman
susanne.zetterman@munkedal.se
0524-183 12


MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

 

 

OM WEBBPLATSEN 

Om kakor (cookies)

Personuppgiftslagen

Webbkarta

 

För anställda

Under uppbyggnad

Webbsidan är under uppbyggnad och fylls kontinuerligt på med mer innehåll.

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

Fax: 0524-181 10

 

Skicka e-post

SOCIALA MEDIER

Facebook, Twitter och Instagrams ikoner.

OM WEBBPLATSEN

Om kakor (cookies)

Personuppgiftslagen

Webbkarta

För anställda

UNDER UPPBYGGNAD

Webbsidan är under uppbyggnad och fylls kontinuerligt på med mer innehåll.