Munkedals kommunvapen

Byggnadsnämnden

En röd stuga i en grön lummig trädgård.

Gamla Bruket

Byggnadsnämnden fullgör kommunens uppgifter inom plan- och byggnads-väsendet och har det närmaste inseendet över byggnadsverksamheten enligt plan- och bygglagen (PBL).

 

Nämnden fullgör också de övriga uppgifter som enligt annan lag ska fullgöras av den kommunala nämnden enligt plan- och byggväsendet.

 

Byggnadsnämnden

  • ansvarar för information till allmänheten om nämndens verksamhet
  • ansvarar för arbetet med att reformera nämndens regelbestånd
  • är registeransvarig för behandlingar av personuppgifter inom nämndens verksamhet
  • fullföljer de övriga förvaltnings- och verkställighetsuppgifter som kommunfullmäktige överlämnar till nämnden

Ledamöter

Mandatperiod: 2015-01-01 - 2018-12-31

 

Ordförande
Per-Arne Brink (S)
Ö Jonsängsvägen 4
455 31 MUNKEDAL

070-324 38 75

per.brink@munkedal.se

 

1:e vice ordförande
Leif Svensson (C)
Stenhede 10
457 61 Hällevadsholm

0524-503 76

leif.svensson@munkedal.se

 

2:e vice ordförande
Jan Hognert (M)
Håby 42
455 91 Munkedal

0524-234 80

jan.hognert@munkedal.se

 

Ledamöter
Inger Orsbeck (S)
Wikners väg 10
455 33 Munkedal

0524-121 70

inger.orsback@munkedal.se


Rolf Hansson (C)
Sommarro 49
457 61 Hällevadsholm

0524-504 33

rolf.hansson@munkedal.se


Ulla Gustafsson (M)
Södra Sjöritz 37
455 93 Munkedal

0524-213 43

ulla.gustafsson@munkedal.se

 

Matheus Enholm (SD)

070-751 45 80

matheus.enholm@munkedal.se

Senast ändrad: 2017-07-27

Mats Tillander

Sektorchef Samhällsbyggnad

 

mats.tillander@munkedal.se

0524-181 18

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

 

 

OM WEBBPLATSEN 

Om kakor (cookies)

Personuppgiftslagen

Webbkarta

 

För anställda

Under uppbyggnad

Webbsidan är under uppbyggnad och fylls kontinuerligt på med mer innehåll.

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

Fax: 0524-181 10

 

Skicka e-post

SOCIALA MEDIER

Facebook, Twitter och Instagrams ikoner.

OM WEBBPLATSEN

Om kakor (cookies)

Personuppgiftslagen

Webbkarta

För anställda

UNDER UPPBYGGNAD

Webbsidan är under uppbyggnad och fylls kontinuerligt på med mer innehåll.