Munkedals kommunvapen

Meny

Kommunfullmäktige

Vy från Maltes Stig och ut över Saltkällefjorden. Sommardag.

Maltes stig

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande organ (motsvarande riksdagen på riksnivå).

 

Kommunfullmäktige i Munkedals kommun består av 35 ledamöter vilka väljs för en tid av fyra år.

 

Fullmäktige väljer ledamöter i alla nämnder och styrelser samt fattar beslut i stora, principiellt viktiga ärenden såsom budget, bokslut, bostadsförsörjning och detaljplaner.

 

I Munkedal sammanträder fullmäktige normalt 7 - 9 gånger per år. Sammanträdena är offentliga och allmänheten hälsas välkommen!

Mandatfördelning

Mandatperiod: 2014-10-15 - 2018-10-14

 

Under innevarande mandatperiod bildar Socialdemokraterna (S), Centerpartiet (C) och Miljöpartiet (MP) majoritet.


(S) 11
(C) 6
(M) 6
(SD) 6
(V) 2
(KD) 2
(MP) 1
(L) 1

Ledamöter

Socialdemokraterna

Åsa Karlsson (S)

asa.karlsson@munkedal.se

 

Rolf Berg (S)
rolf.berg@munkedal.se

 

Maria Sundell (S)

maria.sundell@munkedal.se

 

Said Lundin (S)

said.lundin@munkedal.se

 

Caritha Jacobsson (S)

1:e vice ordförande

caritha.jacobsson@munkedal.se

 

Håkan Bergqvist (S)

hakan.bergqvist@munkedal.se

 

Jenny Jansson (S)

jenny.jansson@munkedal.se

 

Per-Arne Brink (S)

per.brink@munkedal.se

 

Liza Kettil (S)

liza.kettil@munkedal.se

 

Leif Högberg (S)

leif.hogberg@munkedal.se

 

Pia Hässlebräcke (S)

pia.hasslebracke@munkedal.se

Centerpartiet

Christer Nilsson (C)

Ordförande

lars.nilsson@munkedal.se

 

Lars-Göran Sunesson (C)

lars-goran.sunesson@munkedal.se

 

Helena Hansson (C)

helena.hansson2@munkedal.se

 

Karl-Anders Andersson (C)

karl.andersson@munkedal.se

 

Birgitta Karlsson (C)

birgitta.karlsson2@munkedal.se

 

Carina Thorstensson (C)

carina.thorstensson@munkedal.se

Miljöpartiet de gröna

Hans-Joachim Isenheim (MP)

hans-joachim.isenheim@munkedal.se

Moderata Samlingspartiet

Ann-Sofie Alm (M)

ann-sofie.alm@munkedal.se

 

Christer Börjesson (-)

anders.borjesson@munkedal.se

 

Jan Hognert (M)

2:e vice ordförande

jan.hognert@munkedal.se

 

Bo Ericson (-)

sven.ericson@munkedal.se

 

Malin Corner (M)

malin.corner@munkedal.se

 

Camilla Espenkrona (M)

camilla.espenkrona@munkedal.se

Sverigedemokraterna

Heikki Klaavuniemi (SD)

heikki.klaavuniemi@munkedal.se

 

Matheus Enholm (SD)

matheus.enholm@munkedal.se

 

Per Nilsen (SD)

per.nilsen@munkedal.se

 

Tony Hansson (SD)

tony.hansson@munkedal.se

 

Christoffer Wallin (SD)

christoffer.wallin@munkedal.se

Vänsterpartiet

Kasper Gustafsson (V)

kasper.gustafsson@munkedal.se

 

Ove Göransson (V)

ove.goransson@munkedal.se

Kristdemokraterna

Nina Andersson (KD)

nina.andersson@munkedal.se

 

Inger Holgersson (KD)

inger.holgersson@munkedal.se

Liberalerna

Karin Blomstrand (L)

karin.blomstrand@munkedal.se

Senast ändrad: 2018-05-18

Linda Ökvist

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

 

 

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

E-post: munkedal.kommun@munkedal.se

 

Öppettider

Måndag - torsdag kl. 08:00-16:30

Fredag kl. 08:00-16:00


Se avvikande öppettider

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

E-post: munkedal.kommun@munkedal.se

 

Öppettider

Måndag - torsdag kl. 08:00-16:30

Fredag kl. 08:00-16:00

 

Se avvikande öppettider

SOCIALA MEDIER

Tre sociala mediers ikoner. Facebook med ett litet f på en mörkblå cirkel. Instagram med en stiliserad kamera i vita linjer på en mångfärgad cirkel. Twitter med en vit flygande fågel på en ljusblå cirkel.