Munkedals kommunvapen

Kommunstyrelsen

Spegelblankt vatten med klargröna träd som lutar sig ut över vattnet.

Torpdammen

Kommunstyrelsen är kommunens ledande politiska förvaltningsorgan. Styrelsen har ansvar för hela kommunens utveckling och ekonomiska ställning.

 

Kommunstyrelsen leder och samordnar planeringen och uppföljningen av kommunens ekonomi och verksamheter.

I kommunstyrelsens ledningsfunktion ligger att leda och samordna bland annat:

 

  • utvecklingen av den kommunala demokratin
  • personalpolitiken
  • den översiktliga planeringen av användningen av mark och vatten
  • mark- och bostadspolitiken
  • energiplaneringen samt utveckling av energihushållningen
  • trafikpolitiken och verka för en tillfredsställande trafikförsörjning
  • informationsverksamheten
  • arbetet med att reformera det kommunala regelbeståndet
  • arbetet med att effektivisera administrationen
  • utvecklingen av informations- och kommunikationssystem

Ledamöter

Mandatperiod: 2015-01-01 - 2018-12-31

 

Ordförande och kommunalråd
Åsa Karlsson (S)
Ägirvägen 24
455 30 Munkedal
0524-18167

asa.karlsson@munkedal.se

 

1:e vice ordförande
Karl-Anders Andersson (C)
Dingvall 39
457 61 Hällevadsholm
070-535 04 37

karl.andersson@munkedal.se

 

2:e vice ordförande
Ann-Sofie Alm (M)
Fjällberg 27
455 93 Munkedal
076-1785718

ann-sofie.alm@munkedal.se

 

Ledamöter
Rolf Berg (S)
Söbbön 16
455 95 Hedekas
0706-231 111

ann-sofie.alm@munkedal.se

 

Maria Sundell (S)
Smedberg 24
455 91 Munkedal
0524-108 11

maria.sundell@munkedal.se

 

Jenny Jansson (S)
Lerberg 49
455 91 Munkedal
0524-133 03

jenny.jansson@munkedal.se


Lars-Göran Sunesson (C)
Holma 13
455 98 Dingle
0524-811 71

lars.goran.sunesson@munkedal.se

 

Birgitta Karlsson (C)
Krokstad-Borgen 16
455 95 Hedekas
0524-600 56

birgitta.karlsson2@munkedal.se

 

Hans-Joachim Isenheim (MP)
Lyckevägen 4
455 33 Munkedal
0524-136 74

hans-joachim.isenheim@munkedal.se

 

Malin Östman (M)
Östergårdsvägen 29
455 32 Munkedal
0524-219 00

malin.ostman@munkedal.se

 

Camilla Espenkrona (M)
Torreby 95
455 93 Munkedal
0524-216 99

camilla.espenkrona@munkedal.se

 

Rolf Jacobsson (KD)
Hede-Vattneröd 11
455 96 Hedekas
070-512 80 50

rolf.jacobsson@munkedal.se

 

Håkan Berg (V)
Bergane 11
455 95 Hedekas
070-2457506

hakan.berg@munkedal.se


Heikki Klaavuniemi (SD)
0700-824200

heikki.klaavuniemi@munkedal.se

 

Matheus Enholm (SD)
070- 751 45 80
matheus.enholm@munkedal.se

Senast ändrad: 2017-08-30

Linda Ökvist

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

 

 

OM WEBBPLATSEN 

Om kakor (cookies)

Personuppgiftslagen

Webbkarta

 

För anställda

Under uppbyggnad

Webbsidan är under uppbyggnad och fylls kontinuerligt på med mer innehåll.

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

Fax: 0524-181 10

 

Skicka e-post

SOCIALA MEDIER

Facebook, Twitter och Instagrams ikoner.

OM WEBBPLATSEN

Om kakor (cookies)

Personuppgiftslagen

Webbkarta

För anställda

UNDER UPPBYGGNAD

Webbsidan är under uppbyggnad och fylls kontinuerligt på med mer innehåll.