Publicerad:

Senast ändrad:

Nationaldagsfiranden och kungliga gratulationer

Torsdagen den 6 juni, kl. 14:00, anordnar Munkedals kommun nationaldagsfirande i Munkedals Folkets park. I Hällevadsholm firas nationaldagen kl. 14:00 vid hembygdsgården Fiskebo med underhållning av Svarteborgs spelmanslag och Körskôj. Friluftsfrämjandet Munkedal är i Stockholm på nationaldagen för att ta emot en fana ur hans majestät konungens hand i samband med föreningens 50-årsjubileum.

Friluftsfrämjandet i Stockholm

Torsdag den 6 juni är Friluftsfrämjandet Munkedal i huvudstaden för att få kungliga gratulationer i samband med föreningens 50-årsjubileum. Kung Carl XVI Gustaf kommer att räcka över en fana till föreningen på Skansen i Stockholm i samband med nationaldagsfirandet där. För den som vill se på detta sänds firandet i TV kl. 20:00 på SVT1.

Hällevadsholm, Hembygdsgården Fiskebo

Nationaldagsfirande vid hembygdsgården Fiskebo torsdag den 6 juni kl. 14:00. Högtidstalare är Nils Engström. Underhållning av Svarteborgs spelmanslag och Körskôj. Servering och lotteri. Välkommen!

Munkedal, Folkets Park

På programmet står musikuppträdanden, aktiviteter för barnen och årets prisutdelning av priser och stipendier inom folkhälsa, musik, kultur, fritid och näringsliv. Nytt för i år är priserna för årets unga företagare och årets ambassadör. Välkommen!

Program

Stora scenen, från kl. 14:00

Uppträdande

 • Munkedals Blåsorkester

Välkomsttal

 • Välkomsttal av kommunalråd Jan Hognert

Uppträdande

 • Munkedals Blåsorkester — nationaldagstema med musik istället för tal
 • Nationalsången

Prisutdelningar

 • Musikstipendium
 • Folkhälsopriset
 • Fritidspriser
 • Kulturpriser

Uppträdande

 • Musikstipendiaten spelar

Prisutdelningar, fortsättning:

 • Årets företagare
 • Årets unga företagare
 • Årets ambassadör

Uppträdande

 • Familjeprogram med Malte Knapp (trolleri/cirkus)
 • Musikuppträdande av ungdomar från Örekilsgården

Servering

Serveringen är öppen för besökare.

Aktiviteter för barnen

Kl. 15:00 Hoppborgar

Kl. 16:00 Piratshow på gräsplanen
Tipsa webbredaktionen