Publicerad:

Senast ändrad:

Blicka tillbaka i tiden med tidsmaskinen

En tvådelad kartbild med kartor från 1974 och 2022.Förstora bilden

I kartverktyget som du hittar via en länk längre ned i texten, kan du enkelt jämföra med hur det såg ut för 50 år sedan.

Vill du veta hur det såg ut där du bor för 50 år sedan? Testa vår tidsmaskin och jämför flygfoton från då och nu.

Som en del i 50-årsfirandet har kommunens GIS-ingenjörer sammanställt en jubileumskarta med flygfoton som visar hur vår kommun var bebyggd och såg ut för 50 år sedan.

 

I kartan kan du enkelt utforska Munkedals kommun från ovan, zooma in och ut, eller söka på en adress för att se hur det såg ut på en plats för 50 år sedan.

 

Du kan även enkelt jämföra med hur samhället utvecklats till idag genom att dra i ett reglage och möjligheten finns även att exportera eller skriva ut en bild.

 

Öppna kartan i nytt fönster

 

Klicka dig runt och sök i kartan:

Tipsa webbredaktionen