Munkedals kommunvapen

Meny

Barn- och utbildningsnämnden

Foto på ett barn som skriver i en skolbok.

Barn- och utbildningsnämnden ansvarar för kommunens förskolor, grund-, sär- och gymnasieskolor, vuxenutbildningar och fritidsverksamhet. Nämnden ansvarar också för elevhälsovård, tillsyn av friförskola samt skolskjutsverksamhet.


Nämnden består av elva ledamöter och elva ersättare

Ledamöter

Mandatperiod: 2019-01-01 - 2022-12-31

 

Ordförande och skolråd

Karin Blomstrand (L)

Östeby 51

455 97, Dingle

0705-650058

karin.blomstrand@munkedal.se

 

Förste vice ordförande

Pontus Reuterbratt (SD)

Aspång 58

457 61, Hällevadsholm

0709-813 466

pontus.reuterbratt@munkedal.se

 

Andre vice ordförande

Olle Olsson (KD)

Hede-Hult 21

455 96, Hedekas

0705-760314

lars.olsson@munkedal.se

 

Ledamöter

Frida Ernflykt (M)

Fjällberg 28

455 93, Munkedal

0736-46 53 09

 

Christoffer Rungberg (M)

Rosengatan 1

455 61, Dingle

0709-283537

 

Louise Skaarnes (SD)

Soterud 18

458 92, Färgelanda

0707-399996

 

Maria Pasanen (SD)

Tångenvägen 8

455 33, Munkedal

0706-049748

maria.pasanen@munkedal.se

 

Caritha Jacobsson (S)

Flateby 19

458 92, Färgelanda

0703-804465

caritha.jacobsson@munkedal.se

 

Yvonne Martinsson (S)

Västervägen 21

455 32, Munkedal

0705-484732

yvonne.martinsson@munkedal.se

 

Leif Karlsson (S)

Lilla Foss allé 34

455 30, Munkedal

0702-669334

leif.carlsson@munkedal.se

 

Lars-Göran Sunesson

Holma 13

455 98, Dingle

0706-969643

lars-goran.sunesson@munkedal.se


Senast ändrad: 2019-01-01

Karin Ekholm

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress:

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

 

 

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

E-post: kommun@munkedal.se

 

Ordinarie öppettider:

Måndag - torsdag: kl. 08:00-16:30

Fredag: kl. 08:00-16:00


Se avvikande öppettider

 

Felanmäl bristande tillgänglighet:

webbredaktion@munkedal.se

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress:

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

E-post: kommun@munkedal.se

 

Ordinarie öppettider:

Måndag - torsdag: kl. 08:00-16:30

Fredag: kl. 08:00-16:00

 

Se avvikande öppettider


Felanmäl bristande tillgänglighet:

webbredaktion@munkedal.se

SOCIALA MEDIER

Tre sociala mediers ikoner. Facebook med ett litet f på en mörkblå cirkel. Instagram med en stiliserad kamera i vita linjer på en mångfärgad cirkel. Twitter med en vit flygande fågel på en ljusblå cirkel.