Munkedals kommunvapen

Meny

Välfärdsnämnden

Två flickor som kramas och tittar in i kameran. En av dem har röda glasögon.

Välfärdsnämnden fullgör kommunens uppgifter inom socialtjänsten. Välfärdsnämnden handhar även verksamheten som regleras i lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Nämnden ansvarar också för sjukvårdande insatser inom särskilda boenden för äldre samt

ansvarar för tillstånds- och tillsynsverksamheten i alkoholärenden i enlighet med alkohollagen.

Ledamöter

Mandatperiod: 2019-01-01 - 2022-12-31

 

Ordförande

Johnny Ernflykt (M)

johnny.ernflykt@munkedal.se

 

Förste vice ordförande

Christoffer Wallin (SD)

christoffer.wallin@munkedal.se

 

Andre vice ordförande

Karl-Anders Andersson (C)

karl.andersson@munkedal.se

 

Ledamöter

Linda Wighed (M)

linda.wighed@munkedal.se


Glenn Hammarström (M)

glenn.hammarstrom@munkedal.se


Tony Hansson (SD)

tony.hansson@munkedal.se


Marko Pasanen (SD)

marko.pasanen@munkedal.se


Regina Johansson (S)

regina.johansson@munkedal.se


Sten-Ove Niklasson (S)

sten.niklasson@munkedal.se


Maria Sundell (S)

maria.sundell@munkedal.se


Fredrik Olsson (KD)

fredrik.olsson2@munkedal.se

Senast ändrad: 2019-01-01

Monica Nordqvist

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress:

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

 

 

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

E-post: kommun@munkedal.se

 

Ordinarie öppettider:

Måndag - torsdag: kl. 08:00-16:30

Fredag: kl. 08:00-16:00


Se avvikande öppettider

 

Felanmäl bristande tillgänglighet:

webbredaktion@munkedal.se

MUNKEDALS KOMMUN

Munkedals kommun

455 80 Munkedal

 

Besöksadress:

Centrumtorget 5, Munkedal

 

Hitta hit


Organisationsnummer:
21 20 00-13 30

KONTAKTA KOMMUNEN

Telefon: 0524-180 00

E-post: kommun@munkedal.se

 

Ordinarie öppettider:

Måndag - torsdag: kl. 08:00-16:30

Fredag: kl. 08:00-16:00

 

Se avvikande öppettider


Felanmäl bristande tillgänglighet:

webbredaktion@munkedal.se

SOCIALA MEDIER

Tre sociala mediers ikoner. Facebook med ett litet f på en mörkblå cirkel. Instagram med en stiliserad kamera i vita linjer på en mångfärgad cirkel. Twitter med en vit flygande fågel på en ljusblå cirkel.