Tidigare fritidspristagare

Pristagare

A = Fritidspris till aktiv idrotts- eller fritidsutövare som under året utfört stor prestation inom fritidsområdet. (6000 kr)


B = Stipendium till ungdomsledare som utfört betydande insatser för sin förenings ungdomsverksamhet. (6000 kr)


C = Stipendium till föreningsledare som under många år har utfört förtjänstfull idéell ledarinsats inom föreningslivet i Munkedals kommun. (6000 kr)


Lista på tidigare fritidspristagare

År

Pristagare

2021

A Anders Sörensson, MSCK
B Nora Mellqvist Carlén, Munkedals IF
C Ronny Karlsson, Friluftsfrämjandet Munkedal

2020

A Munkbuggarna, Munkedal

B Zinita Johansson, Anette Lindskog och
Charlotte Eklund Dingle Gymnastikklubb
C Henrik Gunnarsson, Hedekas If

2019

A Munkedals Bordtennisklubb
B Per Westerberg, Obunden

C Fredrik Meurk, MIF

2018

A Rikard Kilbom, Friidrott

B Anders och Anki Savik, Friluftsfrämjandet
C Magnus Bryntesson, Dingle AIK

2017

A Hampus & Sebastian Wackfelt, Munkedals Bandyklubb

B Hampus Tärnklev, Dingle AIK

C Dennis Gistedt, Munkedals BK/Alexander Johannesson, Munkedals IF

2015/2016

A Johan Söreklint, Munkedals IF

B Robbie Speers och Simon Thorén, Valhall Boxningsklubb, Munkedal

C Peter Kristiansson, Hedekas IF

2014/2015

A Staffan Hansson, Supporterklubben Ultras, Munkedal

B Aine Bäckström, Munkedals BTK & Munkedals IF

C Henrik Svensson, Svarteborgs FK

2013/2014

A Ellen Wilhelmsson, Munkedals Bandyklubb

B Lars Arvidsson, Svarteborgs FK & Svarteborgs GYM

C Nicklas Ohlsson, Svarteborgs FK & Dingle AIK

2012/2013

A Jimmy Ojakangas, Munkedals Bordtennisklubb

B Caroline Rönnberg, Munkedals Ridklubb

C Martin Palmqvist, Munkedals Bandyklubb

2011/2012

A Munkedals Bordtennisklubbs A-lag

B Marie Renström och Gitte Karlsson, Munkedals Ryttarförening

C Malte Nytorpe, Intresseföreningen Maltes Stig

2010/2011

A Gulliver Koch, Torreby Munkedal (Uddevalla Sim)

B Lasse Ahlqvist, Munkedals Bordtennislubb

C Bror Johansson, Hällevadsholms SK och Hällevadsholms Folkets Husfören.

2009

A Isabelle Karlsson, Munkedal (Uddevalla Ryttarförening)

B Elise Andersson, Munkedals Friluftsfrämjande
Anna Möller, Munkedals Friluftsfrämjande
C Royne Dahlqvist, Munkedals Idrottsförening

2008

A Joakim Andersson, Frölunda HC (Munkedals BK)
B Magnus Sörensson, Svarteborgs FC
C Barbro Johansson, Munkedals Reumatikerförening

2007

A Isabelle Karlsson, Bohusläns Hästsportklubb
B Sakari Frondelius, Torreby Golfklubb
C Ann Jonsson, Munkedals Ridklubb

2006

A Richard Magnusson och Emma Danielsson, Västkustbuggarna
B Leif Hultberg, Munkedals Judoklubb
C Tord Baaz, Munkedals IF

2005

A Maria Johansson – Bärfendals Skytteförening

B Cayenne Röhrich – Munkedals Ridklubb

C Leif Lindberg – Munkedals IF

2004

A David Bejbom – Uddevalla OK

B Niklas Aldegren – Munkedals IF

Benny Trogen – Hedekas

C Tore Smith – Munkedals IF

2003

A Damlaget i innebandy – Dingle AIK

B Kjell Hellberg – Munkedals BK

C Olle Strömberg – Munkedals IF

2002

A David Hugosson – Munkbuggarna

B Per Svensson – Munkedals Basketklubb

C Åke Axelsson – OK Skogsmunken

2001

A Fredrik Johansson - Munkedals BK

Johan Wackfeldt - Munkedals BK

B Jan-Ove Andersson - Munkedals IF

Lars Christensson - Munkedals IF

C Håkan Eklund – Munkedals Friluftsfrämjande

2000

A Mariel Andersson – Hällevadsholm

Kalle Olsson, Munkedals BK och Munkedals IF

B Anders Blücker - Munkedals BK och Munkedals IF

C Per-Erik Siversson – Munkedals IF

1999

A Malin Sand, Munkedals Skid- och Orienteringsklubb

B Nina Karlsson, Dingle GK

C Elsa Hjälmén, Svarteborgs Friluftsfrämjande

1998

Martin Sand, Munkedals Skid- och Orienteringsklubb

B Bengt Klemming, Hällevadsholms vattenskidklubb

C Per Fivelsdal , Munkedals BK

1997

A Christian Ljusebråte, Svarteborg, Högsäters skidklubb

B Tomas Lundqvist, Dingle Idrottsförening

C Sven Dahlberg, Munkedals Skid- och Orienteringsklubb

1996

A Daniel Sundberg, Anna Gabrielsson och Lotta Pettersson, Munkbuggarna

B Hasse Forsberg, Dingle IF och IK Zeus

C Björn Källman, Munkedals Bandyklubb

1995

A Andreas Thulin och Rebecka Trehammar, Munkbuggarna

B Ulla Johansson och Ulrica Holmqvist, Munkedals IF

C Birgitta Axelsson OK Skogsmunken

Sonja Lundin, Dingle Gymnasikklubb

1994

A Madeleine Ström, Munkedals Bordtennisklubb

B Kenneth Fredriksson, Dingle Idrottsförening

C Rolf Evensson, Carl-Erik Ahlqvist och Ingvar Hansson, Munkedals BTK

1993

A Asta Kovanen, Valbo Ryrs Vi unga klubb

B Mona Hansson, Bärfendals Vi unga klubb

C Arno Johannesson, Munkedals Friluftsfrämjande

1992

A Robert Olsson, Munkedals Alpina Skidklubb

B Lars Adriansson, Hedekas IF

C Arne Hagberg. Hede Skytteförening

1991

A Hedekas IF

B Rolf Johansson Munkedals BK

C Vilgot Gren, Dingle AIK & Dingle IF

1990

A Munkedals IF:s damlag

B Lisbeth Hedlund, Hällevadsholms 4 H klubb

C Inger Olofsson, Hedekas IF


Senast ändrad:

Sidansvarig: Ulrika Larsson