Aktiviteter för näringslivet
Ett av kommunens många företagsbesök.
Näringslivsaktiviteter
Som företagare i Munkedals kommun har du tillgång till en rad näringslivsaktiviteter. Formerna varierar för att skapa möjligheter för alla som önskar att delta.
Under året erbjuds ett antal företagarfrukostar. Vid varje tillfälle berör vi en eller flera områden som är aktuella för näringslivet. Här finns möjlighet att komma med önskemål om vad som ska lyftas.
Välkommen till digital lunchdialog
I senaste mätningen av det lokala företagsklimatet fanns en önskan från näringslivet om en utökad dialog mellan företag och kommunen. Under våren erbjuder Munkedals kommun tre digitala tillfällen för information och dialog.
Kommunstyrelsens ordförande, Louise Skaarnes (SD) och kommundirektör Lisa Cronholm bjuder in dig som företagare till en träff där de delar information om vad som är aktuellt inom kommunen och svarar på dina frågor.
Det första tillfället fokuserar vi på det lokala företagsklimatet. Vad saknar du som företagare i kommunen? Vad kan kommunen bli bättre på? Hur samverkar vi på ett bra sätt?
Du kan ställa dina frågor direkt under mötet eller skicka in din fråga redan nu till naringsliv@munkedal.se
När: Måndag den 17 mars kl.12.00
Var: Digitalt via Teams
Anmäl dig senast den 16 mars via naringsliv@munkedal.se. Teamslänk till mötet skickas i separat mail.

Mobil företagsarena gästar Gulf i Hällevadsholm
Träffa kommunens näringslivsutvecklare Ulrika Larsson hos Gulf i Hällevadsholm. Gäster är ej fastställd.
Titta in, ta en kopp kaffe och prata en stund. Ett tillfälle att ställa frågor om exempelvis samhällsutveckling samt prao och det digitala verktyget praktikplatsen.se. Det är också ett tillfälle att få information om vad som händer kring näringslivet i kommunen. Ingen föranmälan.
Mobil företagsarena finns på plats torsdag 27 mars kl. 07:00 - 09:00.
Varmt välkommen!
Mobil företagsarena
I Munkedals kommun arbetar vi med en mobil företagsarena för näringslivet vilket innebär att näringslivsutvecklaren, tillsammans med inbjuden gäst, tar sig ut till olika platser för att göra det lättare att träffas. Ett tillfälle att få information om vad som händer kring näringslivet i kommunen. Mobil företagsarena hålls en gång per månad. Ingen föranmälan.
Mobil företagsarena 2025
29 januari Rasta Håby
Gäster Anneli Fjellsson och Caroline Örnhäll, alkoholhandläggare
28 februari Trogens Hedekas
Gäster är Peter Karlsson, förvaltningschef samhällsbyggnad och Yvonne Silkehammar, studie- och yrkesvägledare på Kungsmarksskolan
27 mars Gulf Hällevadsholm
29 april Rasta Håby
27 maj Trogens Hedekas
25 juni Gulf Hällevadsholm
23 juli Rasta Håby
26 augusti Trogens Hedekas
Gäster är Louise Skaarnes, kommunalråd och Lisa Cronholm, kommundirektör
25 september Gulf Hällevadsholm
Gäster är Louise Skaarnes, kommunalråd och Lisa Cronholm, kommundirektör
28 oktober Rasta Håby
Gäster är Louise Skaarnes, kommunalråd och Lisa Cronholm, kommundirektör
26 november Trogens Hedekas
17 december Gulf Hällevadsholm